Upadłość konsumencka, dla kogo jest rozwiązaniem?

Dużo osób w tej chwili (a w szczególności osób zadłużonych) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź będzie krótka bądź bardzo długa. Z kolei niniejszy post wierzę odpowie na wszystkie frapujące Cię sprawy kwestie. Przede wszystkim możemy stwierdzić, że jest to nie mniej nie więcej jak obwieszczenie bankructwa w momencie, gdy stwierdzimy, że jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a ciągłe opłacanie naszego zadłużenia jest niewykonalne (np. sumy rat są wyższe nasze przychody).

Podstawowym elementem przy ogłoszeniu upadłości jest to, żeby nasza niewypłacalność zaistniała bez naszej winy. Oznacza to, iż zadłużenie powstało obiektywnie bez naszej świadomej winy (np. padliśmy ofiarą krętaczy finansowych, którzy zatwierdzili z nami umowę pożyczki gdzie wysokość odsetek stanowi przestępstwo lichwy). Nasza sprawa jest analizowana przez sąd rejonowy ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Do niego kierujemy właśnie wniosek.

W przebiegu procedury upadłościowej sąd zbada naszą sytuację finansową, kontroluje wiarygodność przedstawionych dowodów i finalnie decyduje o tym czy wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Musimy wiedzieć, iż w żadnym razie nie możemy sobie zezwolić na chowanie składników majątkowych i innego tego typu ruchy. Może to, bowiem przekreślić nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na długi okres czasu.
Upadłość konsumencka to instytucja ustawowa, która to do polskiego prawodawstwa została wprowadzona pod koniec roku 2009. Normy odnośnie jej wykorzystywania mieszczą się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Należałoby w tym miejscu określić, iż do tej pory ze sposobności ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa. Jednakże aktualnie jest to także wykonalne w wypadku konsumentów. Jej zorganizowanie nie jest łatwym zajęciem, wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i niemałej wytrwałości (całe postępowannie łącznie z przeprowadzeniem procedury spłaty może potrwać przeszło trzy lata).

Jakkolwiek upadłość konsumencka w bardzo wielu przypadkach jest doskonałą alternatywę dla jednostek, które mają już postępowanie komornicze. Na taki stan rzeczy ma wpływ masa przesłanek. Musimy, albowiem wiedzieć, iż egzekucja komornicza mieści w sobie znaczne koszta (płacimy za koszty egzekucji, koszty zastępstwa w procedurze egzekucyjnej itp.) a oprócz tego w wielu przypadkach z tego, co nam ściąga komornik niepokrywane są chociażby odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasze zadłużenie zamiast maleć jeszcze rośnie. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka rozwiążuje ten kłopot. Gdy się na nią zdecydujemy to sąd przydziela nam osobę syndyka, który z kolei sporządza plan spłaty. Spłacanie zobowiązań trwa maksymalnie 3 lata a po tym czasie niespłacone zadłużenia podlegają procedurze umorzenia. Znaczy to, że nikt już może ich od nas dochodzić.

Upadłość konsumencka w 2016 r. to nadzwyczaj gorący problem, w szczególności wśród jednostek, które w przeszłości zaciągnęły dużo zadłużeń a obecnie nie radzą sobie z ich spłacaniem. Można, dlatego postawić w tym miejscu pytanie, z czym łączy się tak wielkie zainteresowanie właśnie tą instytucją ustawową (gdyż przepisy te zostały zainicjowane już z końcem 2009 roku). Jak się, bowiem objawia wszystko jest połączone z nowelizacją tych uregulowań prawnych, jaka nastała w grudniu 2014 roku Od tego momentu system ogłoszenia upadłości uległ zdecydowanej liberalizacji, przez co może z niej skorzystać coraz więcej jednostek posiadających poważne kłopoty ze swoim długiem.

Dla tego przykładu unaocznia się, że rok 2016 jest rokiem przełomu, jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę obecną możemy, bowiem już liczyć orzeczenia sądów w tej kwestii na setki sprawdz moje zrodlo przypadków (w pierwszym upadłość konsumencka a bik roku działania ustawy było to raptem parenaście orzeczeń na kilkaset złożonych podań). Możemy spostrzec, iż sądy coraz przychylniej podchodzą do kłopotów osób przekredytowanych.

W praktyce jak się, albowiem okazuje upadłość konsumencka jest jedynym sensownym wyjściem z sytuacji dla jednostek, które popadły w pętlę długów i nie mają faktycznych szans na spłacenie swojego obciążenia. Każdy, kto ma, chociaż minimalną styczność z branżą kredytową lub pożyczkową zna przypadki osób, które częstokroć nie z własnej winy znalazły się w pożyczkowej pułapce (np. zadłużyły się ponad stan, by ratować ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *